Szkoła Podstawowa
im. Juliusza Słowackiego
w Małochwieju Dużym

Dzisiaj jest sobota, 25 czerwca 2022 roku.


„Nie lękajcie się”

on 27 październik 2021

„Nie lękajcie się” – pod takim hasłem już po raz XXI obchodzony jest w 2021 roku Dzień Papieski, dzień obchodzony zawsze w niedzielę poprzedzającą 16 października, w którym dokonano wyboru Karola Wojtyły na Papieża. W naszej szkole tegoroczne obchody miały miejsce w dniu 27 października. Ze względu na pandemię i obowiązujące wytyczne, uroczystość ograniczyła się do udziału uczniów z kilku tylko klas. Pod kierunkiem Pani Grażyny Bojarskiej i Pana Krzysztofa Darmochwała przypomnieli zebranym sylwetkę naszego wielkiego rodaka, przeplatając deklamację tekstów utworami muzycznymi, które należały do ulubionych utworów Jana Pawła II.
16 października 1978 roku, w ósmym głosowaniu trwające od 14 października konklawe wybrało na papieża kardynała Karola Wojtyłę. Po raz pierwszy od 455 lat na czele wspólnoty katolickiej stanął papież, który nie był Włochem. Trwający 9666 dni pontyfikat uznawany jest za jeden z najdłuższych w historii Kościoła. Jan Paweł II jako papież najwięcej razy odwiedził m.in. Polskę (9 razy), USA (7 razy), Francję (7 razy). Rekordowo często spotykał się z młodzieżą na Światowych Dniach Młodzieży (9 razy).
Papież zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Pogrzeb odbył się 8 kwietnia 2005 r. Trumnę z prostych desek z drewna cyprysowego (symbolu nieśmiertelności) ustawiono wprost na rozłożonym na bruku placu św. Piotra dywanie. Oprócz duchownych i głów państw, w Watykanie zebrało się ok. 300 tysięcy wiernych. W całym Rzymie przed ekranami rozstawionymi w wielu miejscach miasta zgromadziło się 5 mln ludzi, w tym ok. 1,5 mln Polaków. Po śmierci papieża zaczęto dodawać mu nowy przydomek, nazywając go Janem Pawłem Wielkim. 1 maja 2011 roku, w Święto Miłosierdzia Bożego, podczas uroczystej mszy świętej na placu św. Piotra, papież Benedykt XVI dokonał beatyfikacji. 27 kwietnia 2014 roku Jan Paweł II został ogłoszony świętym i włączony w poczet świętych Kościoła katolickiego.


Realizujemy:

Współpracujemy z: