Szkoła Podstawowa
im. Juliusza Słowackiego
w Małochwieju Dużym

Dzisiaj jest sobota, 25 marca 2023 roku.


13 Lip

W dniu 2 lipca br. na stronach OKE Kraków opublikowano wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Podobnie jak w poprzednich latach nasza szkoła osiągnęła bardzo dobre wyniki i ponownie uplasowała się w czołówce szkół podstawowych powiatu krasnostawskiego. Wyniki naszych uczniów z poszczególnych przedmiotów przedstawiają się następująco:

Więcej
25 Cze

Ze względów sanitarnych, w tym już mijającym ale i niewątpliwie osobliwym roku szkolnym, uroczystość zakończenia zorganizowana została w trzech częściach. W pierwszej kolejności rok szkolny zakończyli uczniowie klas 1-3 oraz dzieci oddziału przedszkolnego. Uczniowie wyróżnieni przez wychowawców otrzymali dyplomy wzorowego ucznia. Byli to:

Więcej
25 Cze

W kameralnym gronie zakończyli bieżący rok szkolny a zarazem pożegnali szkołę podstawową uczniowie klasy 8. Za wyniki w nauce, bardzo dobre i wzorowe zachowanie, zaangażowanie w życie szkoły oraz udział w konkursach otrzymali nagrody i wyróżnienia. Świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe otrzymali

Więcej
25 Cze

W trzeciej grupie uroczystość zakończenia roku zorganizowana została dla uczniów klas 4-7. Za uzyskanie średniej ocen co najmniej 4,75 oraz wzorowe zachowanie uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe, natomiast ich rodzice i opiekunowie – listy gratulacyjne.

Więcej
22 Cze

We wtorek 22 czerwca obchodziliśmy po raz pierwszy w naszej szkole „Dzień Pustej Klasy”. Po prawie całym roku szkolnym spędzonym przed komputerami postanowiliśmy zachęcić uczniów do spędzenia tego dnia wraz z nauczycielami poza budynkiem szkoły. W tym dniu opustoszały wszystkie klasy w naszej szkole. Część uczniów wzięła udział w rajdzie rowerowym, pozostali wyruszyli na wycieczkę po Małochwieju Dużym i Małochwieju Małym, zbierając przy okazji śmieci w ramach Międzynarodowego „Dnia Ziemi” przypadającego corocznie na dzień 22 kwietnia.

Więcej
21 Cze

Finał konkursu, który miał w tym roku charakter wirtualny, odbył się 28 maja 2021 r. z zachowaniem reżimu sanitarnego w II LO w Pracowni Filmoteki Szkolnej. Pani Anna Antyga dyrektor szkoły i pani Ewa Magdziarz opiekun MDKF-u przekazały dyplomy i nagrody opiekunom uczniów ze szkół biorących udział w konkursie. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów i wszyscy zostali nagrodzeni. I miejsce w kategorii plakat filmowy zajęła Ada Berbeć z klasy 7. W tej samej kategorii III miejsce zajęła Magdalena Żebrowska również uczennica klasy 7. Natomiast Wiktor Szarek z klasy 6 otrzymał Nagrodę Zbiorową Konkursu w kategorii praca filmowa/fotograficzna/ fotokast.

Więcej
21 Cze

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do „Projektu z ZUS”. Jest to program skierowany do uczniów szkół podstawowych, którzy niebawem wkroczą na rynek pracy. W związku z tym młodzież powinna wiedzieć dlaczego warto podlegać ubezpieczeniom społecznym i na jakie świadczenia może liczyć, jeśli opłaca składki. Dużą zaletą programu jest aktywizująca forma realizacji jaką jest projekt edukacyjny. Metoda projektu jest często stosowana przez nauczycieli w procesie dydaktycznym ze względu na rozwijanie u uczniów przedsiębiorczości i kreatywności. Z tych też powodów z wielkim entuzjazmem odpowiedzieliśmy na zaproszenie pana Piotra Kucharczyka – kierownika Biura Terenowego ZUS w Krasnymstawie do udziału w projekcie.

Więcej
18 Cze

Każdy może nauczyć się podstawowych zasad pierwszej pomocy, gdyż nawet skomplikowanie brzmiąca „resuscytacja” to w rzeczywistości kilka prostych czynności. W tym roku szkolnym również w naszej szkole, w klasie pierwszej, przeprowadzono ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy. Celem tego typu zajęć była teoretyczna i praktyczna nauka elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy oraz kształtowanie w dzieciach umiejętności prawidłowego zachowania się, kiedy ktoś obok nas potrzebuje pomocy. Uczniowie poznali podstawowe czynności ratujące życie: „łańcuch przeżycia”, czyli schemat najważniejszych czynności koniecznych do wykonania aby komuś pomóc.

Więcej
17 Cze

Już po raz kolejny we współpracy z Państwowym Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym w Krasnymstawie uczestniczyliśmy w ogólnopolskim programie edukacyjnym "Trzymaj Formę!". Program "Trzymaj Formę!" jest oparty na najnowszych badaniach nad zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną.

Dlaczego aktywność fizyczna?
Gdy jesteś aktywny fizycznie Twój mózg jest też bardziej aktywny. Liczne badania medyczne wykazały, że mózg ludzi uprawiających aktywność fizyczną ma większe możliwości poznawcze, bo jest lepiej dotleniony. Więc gdy się ruszasz, pomagasz sobie w nauce. Jeśli chcesz osiągnąć swoje marzenia zawodowe - ćwicz! Naukowcy udowodnili, że osoby regularnie aktywne fizycznie skuteczniej osiągają swoje cele zawodowe, jednocześnie w mniejszym stopniu ulegając stresowi. Aktywność, która sprawia ci przyjemność, poprawia stan Twojego zdrowia i wygląd ciała.

Więcej
16 Cze

Nasza szkoła w bieżącym roku przystąpiła do programu „Akademia Lubella”. Jest to program edukacyjny skierowany do klas VI-VIII szkół podstawowych. Celem programu jest edukacja młodzieży na temat potrzeby różnicowania produktów w codziennej diecie oraz uświadomienie uczniom, jak ważną rolę odgrywają one w odżywianiu. Akademia Lubella uczy nie tylko komponowania zróżnicowanych, wartościowych posiłków, ale również prawidłowych zachowań związanych z niemarnowaniem jedzenia i doceniania samodzielnego przygotowywania posiłków, a także wartości płynących ze wspólnego spożywania posiłków. Niezmiernie ważne jest umiejętne gospodarowanie co stanowi podstawę wspomnianego wcześniej jego niemarnowania. Warto stosować więc poniższe zasady:

Więcej
15 Cze

Zdrowie jest jedną z podstawowych wartości w życiu każdego człowieka. Dlatego też działania podejmowane w naszej szkole uwzględniają promocję aktywnego spędzania czasu oraz zdrowego odżywiania. Malownicza okolica Małochwieja sprzyja spacerom, uprawianiu sportu i podziwianiu pięknej przyrody. W związku z tym korzystamy z tych dobrodziejstw, dzięki czemu zajęcia są bardziej atrakcyjne.

Więcej
15 Cze

Siłownie plenerowe to połączenie aktywności fizycznej z przyjemnością przebywania na świeżym powietrzu. Aby urozmaicić lekcje wychowania fizycznego uczniowie klasy pierwszej wybrali się wraz z wychowawcą do Małochwieja Małego, by poćwiczyć na urządzeniach umiejscowionych obok budynku Wiejskiego Domu Kultury. Do dyspozycji dzieci były między innymi: twister, narciarz, motyl, czy wioślarz. Ich różnorodność służy poprawie kondycji i wzmocnienia mięśni przy doskonałej zabawie. W drodze powrotnej uczniowie mogli wykazać się umiejętnością bezpiecznego poruszania się po drodze wiejskiej, rozpoznawania znaków drogowych oraz prawidłowego pokonywania przejścia dla pieszych.

Więcej
14 Cze

Niezwykle istotnym i bardzo ważnym w działalności naszej szkoły zagadnieniem, wpisującym się również w szkolny program wychowawczo-profilaktyczny jest zdrowe odżywianie. W poniedziałek 14 czerwca uczniowie klasy trzeciej w ramach tej tematyki realizowali zajęcia pod hasłem „Zdrowie na talerzu”. W ramach zajęć poruszono kwestię zdrowego odżywiania i świadomego wyboru produktów, które mają pozytywny wpływ na zdrowie. Przeanalizowano piramidę żywieniową, która sugeruje, że podstawą zdrowia jest ruch oraz właściwy dobór produktów. Następnie przypomnieliśmy sobie o zasadach higieny przygotowywania posiłków oraz ich spożywania. Najbardziej oczekiwanym elementem zajęć było wykonanie przez uczniów zdrowych koktajli owocowo – mlecznych oraz sałatek owocowych i warzywnych.

Więcej
11 Cze

Nasi uczniowie z grupy wiekowej „Skrzaty” po raz kolejny czynnie włączyli się do akcji „Góra Grosza”, która w bieżącym roku szkolnym zorganizowana została już po raz 21. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać. Oprócz efektu wychowawczego akcji uczniowie z pewnością osiągnęli również efekt dydaktyczny utrwalając podstawowe umiejętności matematyczne. Przeprowadzenie akcji wymagało podjęcia przez nas 5 kroków:

Więcej

Realizujemy:

Współpracujemy z: