Szkoła Podstawowa
im. Juliusza Słowackiego
w Małochwieju Dużym

Dzisiaj jest sobota, 25 czerwca 2022 roku.


Otrzymaliśmy certyfikat udziału w XV edycji programu "Trzymaj formę!"

on 17 czerwiec 2021

Już po raz kolejny we współpracy z Państwowym Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym w Krasnymstawie uczestniczyliśmy w ogólnopolskim programie edukacyjnym "Trzymaj Formę!". Program "Trzymaj Formę!" jest oparty na najnowszych badaniach nad zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną.

Dlaczego aktywność fizyczna?
Gdy jesteś aktywny fizycznie Twój mózg jest też bardziej aktywny. Liczne badania medyczne wykazały, że mózg ludzi uprawiających aktywność fizyczną ma większe możliwości poznawcze, bo jest lepiej dotleniony. Więc gdy się ruszasz, pomagasz sobie w nauce. Jeśli chcesz osiągnąć swoje marzenia zawodowe - ćwicz! Naukowcy udowodnili, że osoby regularnie aktywne fizycznie skuteczniej osiągają swoje cele zawodowe, jednocześnie w mniejszym stopniu ulegając stresowi. Aktywność, która sprawia ci przyjemność, poprawia stan Twojego zdrowia i wygląd ciała.

Ruszaj się! Codziennie!
Bycie aktywnym fizycznie nie oznacza od razu wyczynowego uprawiania sportu. Nie musisz biegać maratonów, startować w wyścigach kolarskich czy bić rekordów sportowych. Aktywnością jest każda forma ruchu – również chodzenie po schodach, spacer czy sprzątanie. Najważniejsze, żeby dążyć do 60 minut aktywności każdego dnia. Pamiętaj, że im wcześniej zadbasz o dobry wygląd i kondycję, tym łatwiej będzie Ci to kontynuować w przyszłości. Nawet jeśli teraz, tak zwyczajnie po ludzku, po szkole nie chce Ci się już nawet kiwnąć palcem...
To kilka pomysłów, dzięki którym dowiesz się, jak sprytnie, małymi kroczkami opanować ten temat.

Pierwszy krok – zacznij już teraz.
Każdy rodzaj aktywności sprawi, że Twoja forma będzie powoli rosła. Z dnia na dzień zobaczysz, że życie jest coraz mniej męczące. Nawet po kilku godzinach z matematyką, zostanie Ci jeszcze wystarczająco dużo energii na spotkanie ze znajomymi! Codzienną aktywność fizyczną rozkręcaj stopniowo, aby uniknąć zakwasów i zniechęcenia.

Drugi krok – ruszaj się regularnie.
Odpoczywaj aktywnie! Codziennie 60 minut ruchu to opcja dla ambitnych. Dla średniozaawansowanych 2 x 30 minut. Dla początkujących - 30 minut ruchu dziennie też przyniesie efekty, które poczujesz po kilku dniach. Nie musisz od razu zostać wyczynowym sportowcem. Ale pomyśl tylko – ile spóźnień zaliczyłeś, bo uciekł Ci autobus? Czas się ogarnąć! Sam zdecyduj, co dla Ciebie jest najlepsze. Cokolwiek wybierzesz – będzie dobrze!

Trzeci krok – zaproś przyjaciół.
Ćwicz z ludźmi, których lubisz! Wspólne ćwiczenia w dobrej atmosferze pomagają w rozwijaniu umiejętności społecznych takich jak empatia i umiejętności liderskie. Podnoszą też samoocenę. Ćwicząc poznajesz nowych ludzi i poszerzasz swoje grono znajomych. Spacery, bieganie, rolki, rower, piłka. Razem jest fajniej i weselej. Można urządzić konkurs lub wyścigi. A przy okazji pogadać. Jeśli chcesz być na bieżąco w sprawach towarzyskich, nie ograniczaj się do siedzenia na fejsie!

Jak się zorganizować?

 • Próbujcie rożnych dyscyplin i unikajcie nudy. To pomoże Wam utrzymać zainteresowanie i motywację.
 • Wciągnij rodzinę! Pomóż im zrozumieć jak dużo dobrego daje sport.
 • Zaproponujcie nauczycielowi WF nowe dyscypliny i aktywności, które chcielibyście poznać.
 • Idź na spacer! Odpoczniesz i dotlenisz swój mózg.
 • Znajdźcie miejsce w swojej okolicy, w którym wspólnie ze znajomymi będziecie bawić się w sport. Ważne, żeby było blisko i nie wymagało trudnej organizacji. To pomoże Wam utrzymaniu aktywności.
 • Umówcie się ze znajomymi na konkretny dzień, kiedy będziecie aktywni. To tez może pomóc w regularności.
 • Unikajcie nudy!

Spróbujcie takich aktywności jak:

 • taniec,
 • spacery,
 • gimnastyka,
 • bieganie,
 • rzuty friesbee,
 • gra w bule,
 • rugby tag!

Staraj się, aby Twoja dieta była odpowiednio zbilansowana:

 1. Jedz warzywa i owoce co najmniej 5 razy dziennie.
 2. Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
 3. Spożywaj codziennie przynajmniej 3-4 porcje mleka lub produktów mlecznych.
 4. Jedz codziennie 2 porcje produktów, które są źródłem białka.
 5. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych (w umiarkowanych ilościach).
 6. Pamiętaj o piciu wody, co najmniej 1,5 l dziennie.
 7. Bądź aktywny. Trzymaj formę!

Szkolnym koordynatorem programu „Trzyma formę!” w bieżącym roku szkolnym była Pani Elżbieta Marczewska-Buk, której serdecznie dziękuję za działania przeprowadzone w ramach tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia.Andrzej JasionowskiRealizujemy:

Współpracujemy z: