Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Małochwieju Dużym

tresc

Udział w Festiwalu Filmoteki Szkolnej

Wraz ze 160 uczniami i nauczycielami z 35 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski wzięliśmy udział w 2. edycji Festiwalu Filmoteki Szkolnej. Odbył się on 13 i 14 czerwca 2011 roku w Warszawie. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Agnieszka Bodio, Gabriela Poznańska i Aleksandra Wybraniec oraz nauczycielka języka polskiego, Teresa Berbeć.

Festiwal Filmoteki Szkolnej jest podsumowaniem całorocznej pracy z filmem uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w ramach projektu edukacyjnego „Filmoteka Szkolna. Akcja!”. Wydarzenie to jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Pierwszego dnia Festiwalu odwiedziliśmy miejsca związane z filmem. Nasza grupa była w Archiwum Filmoteki Narodowej, a towarzyszył nam aktor, Grzegorz Emanuel. Mogliśmy zaobserwować, na czym polega proces skanowania, czyli naprawiania bardzo starych filmów. Okazało się, że jest to niezwykle żmudna, precyzyjna praca. Dowiedzieliśmy się również, w jakich warunkach muszą być przechowywane filmy, aby nie uległy zniszczeniu. Po powrocie do Centrum Konferencyjnego, w którym byliśmy zakwaterowani, uczestniczyliśmy w warsztatach integracyjnych oraz w nocnym pokazie filmów uczniowskich.

Drugiego dnia Festiwalu w Warszawskiej Szkole Filmowej odbyły się targi uczniowskich projektów, nad którymi uczniowie pracowali przez cały rok szkolny. Prezentowali swoje filmy, gazetki, storyboardy, dyskusyjne kluby filmowe, zdjęcia z organizowanych wydarzeń. Pracom przyglądali się eksperci związani z branżą filmową. Naszą pracę oceniała pani Anna Wydra, producentka nominowana do Oscara za film Królik po berlińsku. Z niezwykłą sympatią odniosła się do naszych poczynań. Żałowała, że jako uczennica nie mogła uczestniczyć w tego typu przedsięwzięciach. Pogratulowała nam i życzyła sukcesów w pracy z filmem.

Następnie wzięliśmy udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej oraz w quizie sprawdzającym wiedzę o uczestnikach Festiwalu. Na zakończenie spotkaliśmy się z dyrektorem Warszawskiej Szkoły Filmowej, reżyserem, panem Maciejem Ślesickim, z którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Wszyscy uczestnicy Festiwalu otrzymali dyplomy oraz kalendarze i albumy ze zdjęciami. Pełni wrażeń wróciliśmy do domów, gotowi do realizowania nowych pomysłów w pracy z filmem.

Administrator strony: Andrzej Jasionowski, e-mail: a.jasionowski@poczta.fm
© Wszelkie prawa zastrzeżone | Małochwiej Duży 2012