Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Małochwieju Dużym

tresc

Artykuły

Aktualności 2014/2015

Wycieczka do Lublina

Dnia 1 października 2014r. wraz z uczniami klasy II i III gimnazjum oraz Paniami Teresą Berbeć i Elżbietą Marczewską-Buk wybraliśmy się na wycieczkę do Lublina. Około godziny 8.00 wyruszyliśmy z placu szkolnego, a już o 9.00 byliśmy w pierwszym z zaplanowanych miejsc, w Państwowym Muzeum na Majdanku. Teren dawnego obozu koncentracyjnego jest ogromny, otoczony ze wszystkich drutem kolczastym. Wewnątrz ogrodzenia znajdują się baraki, krematorium i wiele innych budynków, w których przebywali więźniowie. To właśnie tutaj zmuszani byli do ciężkiej pracy, żyjąc w nieludzkich warunkach higieniczno-sanitarnych. Zawsze o głodzie i chłodzie walczyli o przetrwanie. Podczas opowieści przewodnika nasze nastroje były bardzo smutne, co potęgowała brzydka, zimna, ponura pogoda. Na Majdanku spędziliśmy około 2 godzin. Następnie udaliśmy się do Zamku Królewskiego w Lublinie. Z zewnątrz wyglądał pięknie, a jego wnętrze napełniało nas zachwytem. Najpierw pani przewodnik opowiedziała nam historię czarciej łapy. Okazała się ona bardzo ciekawa. Później zostaliśmy oprowadzeni po wszystkich komnatach pełnych przepięknych mebli, obrazów, naczyń i strojów. Mieliśmy również okazję wejść do kaplicy pełnej wspaniałych fresków.
Zwiedzanie zamku minęło bardzo szybko i zbliżał się czas powrotu. W drodze do busa urządziliśmy sobie krótki spacer uliczką Starego Miasta. Widzieliśmy Muzeum Czechowicza i dom Józefa Ignacego Kraszewskiego.
Droga powrotna upłynęła nam bardzo szybko na rozmowach i opiniach dotyczących wycieczki. Wszyscy byliśmy zadowoleni.
Dzień uważam za udany. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w wycieczce, ponieważ dostarczyła mi wielu ciekawych informacji historycznych i zachęciła do zagłębienia się w przeszłość Lubelszczyzny.

Paulina Kostrzanowska - uczennica kl. III gimnazjum

Powrót do Aktualności

aaa

aaa

aaa

Administrator strony: Andrzej Jasionowski, e-mail: a.jasionowski@poczta.fm
© Wszelkie prawa zastrzeżone | Małochwiej Duży 2012